Ølsmagning inden MOLOCH.
Tirsdag d. 27. oktober lancerer vi et helt særligt event i forbindelse med Moloch. Inden forestillingen inviterer vi publikum med indenfor hos Svendborgsund Bryghus på Nyborgvej 4D til en sanselig ølsmagning med grundlægger Bo Abelgren Ehlers.
Her smager vi på to vidt forskellige øl med lette snacks til, mens Bo fortæller om bryghusets tilgang til øl, håndværk og smag. Undervejs får man et indblik i brygprocessen, råvarerne og de tanker, der ligger bag de forskellige øltyper.
Arrangementet er skabt særligt til Moloch og fungerer som en stemningsfuld optakt til forestillingens mørke og intense univers. Ølsmagningen varer ca. 1 time og koster 120 kr. inkl. lette snacks.
Vi anbefaler, at man spiser aftensmad inden. Der er begrænsede pladser, så skynd dig at booke billet.
Om Svendborgsund Bryghus
Svendborgsund Bryghus er et lokalt mikrobryggeri etableret i 2018 med fokus på kvalitet, godt håndværk og bæredygtighed. Bryghuset samarbejder tæt med lokale aktører, og en stor del af både råvarer, produktion og distribution foregår lokalt på Sydfyn.
